WEEKLY SCHEDULE


Les Ateliers de Fulham

Registrations for this period will be opened from Saturday 24 November 2018 at 9AM to Monday 26 November 2018 at 12noon

Only logged users can use the registration system. Please login or create your Family Space

Monday to friday
07:50-08:20

Morning garderie
Les Ateliers
Morning Garderie
PS->CM2

Monday
15:20-16:30

Arts and Crafts
Marie Ruthven
Librarian
GS->CM2

Badminton
Anne Faye
CM2 Teacher
CP->CM2

Choir
Constance David - Petit Conservatoire
Music Teacher
CP->CM2

Homework Club
Patricia Castanier
CM1 Teacher
CP->CM2

Julia's English club
Julia Warren
English Teacher
GS->CM2

Knit Sew and crochet
Danny Briggs
CE1->CM2
* Annual *


Mini Board Games
Nathalie Phirmis
GS Assistant
MS->GS

Minis Club
Malika Khames
MS Assistant
PS->MS

Ping Pong
Enguerran Maigne
CM2 Teacher
CE1->CE2

Scrapbooking
Stéphanie Barbieux
MS->CP

Tag Rugby
Benoit Ntayitunda
CE2->CM2

German Beginner
Muriel Fatier
Teacher
CE1->CM2
* Annual *


Kickboxing
Michael Amiar
Martial Arts Teacher
CE2->CM2
* Annual *


Tuesday
15:20-16:30

Actors' Studio
Constance David - Petit Conservatoire
Music Teacher
CE2->CM2

Artsy Art & Crazy Crafts
Jane Bakhoff
English Teacher
CP->CM2

Board Games
Elona Durran
Support Teacher
CP->CM2

Cookery
Anne Faye
CM2 Teacher
MS->CM2

Fairytales and Illustrations
Marie Ruthven
Librarian
MS->GS

French Club
Patricia Castanier
CM1 Teacher
MS->GS

Handball
Coach Ludo DUET
Coach Hand, Basketball and
CE2->CM2

Judo
Mike Chapman
Judo Coach
CE1->CE2
* Annual *


Mini Yoga
HĂ©loise Gonin
CM2 Teacher
MS->CP

Minis Club
Malika Khames
MS Assistant
PS->MS

Phonics
Javier Serrano
Bilingual MS Teacher
MS->GS

Street Dance
Soraya Seddik
Hip-hop dancer
CE1->CM2

Tuesday Homework
Alexandre Moreau
CM1 Teacher
CE1->CM2

Guitar Beginners
Jakub Tucholski
Guitar Teacher
CP->CE2
* Annual *


Mandarin Level 1
Ms Shelley
Mandarin Teacher
CE1->CM2
* Annual *


Wednesday
13:15-14:45

Athletics
HĂ©loise Gonin
CM2 Teacher
CE1->CM2

Coding and Robotics
Julia Warren
English Teacher
CE2->CM2

Cookery
Anne Faye
CM2 Teacher
MS->CM2

Football until 3.30
Duet Academy
Football Coach
GS->CM2

Fun experiments
Patricia Castanier
CM1 Teacher
GS->CM2

Jewellery
Florence Fisher
MS/GS Assistant
MS->CM2

Lego Club
Delphine Ankrah
MS->CE1

Masks and Puppets
Maha Krirem
Teacher Assistant
MS->CP

Minis Club
Malika Khames
MS Assistant
PS->MS

Musical Discoveries
Constance David - Petit Conservatoire
Music Teacher
MS->CP

Nature and Gardening
Jane Bakhoff
English Teacher
MS->CM2

Painting like the masters...
Stéphanie Barbieux
CE1->CM2

Pottery and sculpture
Nathalie Phirmis
GS Assistant
MS->CM2

Strategy Games
Enguerran Maigne
CM2 Teacher
CE1->CM2

Wednesdays' Homework
Muriel Fatier
Teacher
CP->CM2

Karate
Mike Chapman
Judo Coach
GS->CM2
* Annual *


Ukulélé
Alexandre Moreau
CM1 Teacher
CE1->CM2
* Annual *


Thursday
15:20-16:30

Around the World
Stéphanie Barbieux
MS->CP

Basketball
Coach Ludo DUET
Coach Hand, Basketball and
CE1->CE2

Bilingual Homework
Laure Gaillard
French Support
CP->CM2

Board Games
Elona Durran
Support Teacher
CP->CM2

Jewellery
Danny Briggs
MS->CM2

Lego Club
Maka Boizi
Teacher Assistant
MS->CE1

Mindful Colouring
Souad Dahmani
Teacher's Assistant
GS->CM2

Minis Club
Malika Khames
MS Assistant
PS->MS

Street Dance
Soraya Seddik
Hip-hop dancer
CE1->CM2

Street Football Skills
Benoit Ntayitunda
CE2->CM2

Chess Club for Beginners
Antonio Jorge Marques - PremierChess Ltd
Chess Teacher
CP->CM2
* Annual *


Judo
Mike Chapman
Judo Coach
GS->CP
* Annual *


Friday
15:20-16:30

Bilingual Homework
Laure Gaillard
French Support
CP->CM2

Chess Club for Non Beginners
Alexandre Moreau
CM1 Teacher
CE1->CM2

Cinema
Anne Faye
CM2 Teacher
CE2->CM2

Kapla
Maka Boizi
Teacher Assistant
MS->CE1

Minis Club
Malika Khames
MS Assistant
PS->MS

Move!
Soraya Seddik
Hip-hop dancer
MS->CP

Multisport training
Coach Ludo DUET
Coach Hand, Basketball and
CE2->CM2

Ping Pong
Enguerran Maigne
CM2 Teacher
CM1->CM2

Pop Stars
Julia Warren
English Teacher
CE1->CM2

Sing!
Souad Dahmani
Teacher's Assistant
MS->CM2

Guitar
Jakub Tucholski
Guitar Teacher
CE1->CM1
* Annual *


Judo
Mike Chapman
Judo Coach
CE2->CM2
* Annual *


Spanish
Javier Serrano
Bilingual MS Teacher
CE1->CM2
* Annual *


Ateliers calendar for 2018-2019

Registrations for Term 1
from Saturday 30 June 2018 9am to Friday 31 August 2018 12noon
TERM 1
Starts on
Monday 10 September 2018
Monday 10 September 2018

No Ateliers during half term

from Friday 19 October 2018
-
until Monday 5 November 2018
Finishes on
Friday 21 December 2018
Friday 21 December 2018
Registrations for Term 2
from Saturday 24 November 2018 9am to Monday 26 November 2018 12noon
TERM 2
Starts on
Monday 7 January 2019
Monday 7 January 2019

No Ateliers during half term

from Friday 8 February 2019
-
until Monday 25 February 2019
Finishes on
Friday 5 April 2019
Friday 5 April 2019
Registrations for Term 3
from Saturday 23 March 2019 9am to Monday 25 March 2019 12noon
TERM 3
Starts on
Tuesday 23 April 2019
Tuesday 23 April 2019

No Ateliers during half term

from Friday 5 April 2019
-
until Tuesday 23 April 2019
Finishes on
Friday 28 June 2019
Friday 28 June 2019
Morning garderie finishes on
Friday 5 July 2019
Friday 5 July 2019